Dimrin e kaluar, evropianët u përballën me fatura të larta të energjisë pasi kontinenti u largua shpejt nga gazi rus, shkruan Politico.

Këtë vit BE-ja është më e përgatitur, por tani një luftë tjetër kërcënon gjithashtu të shkundë tregjet e saj të energjisë.

Konflikti midis Izraelit dhe Hamasit kërcënon të prishë marrëdhëniet e Evropës me Lindjen e Mesme, apo edhe ta tërheqë Iranin në konfrontim të drejtpërdrejtë me Izraelin dhe partnerët e tij perëndimorë.

Edhe pse tregjet janë relativisht të qetë për momentin, secili prej këtyre skenarëve mund të shkaktojë kaos.

“Europa është gati”

Megjithatë, Evropa është “e pajisur për t’u përballur me tregun e ngushtë global të naftës”, tha Komisioneri i Energjisë, Kadri Simson në një intervistë për “Politico”.

Zyrtarët kanë nxjerrë mësime nga lufta e Rusisë kundër Ukrainës dhe po punojnë për të ndërtuar “një kuptim të mirë të të gjitha dobësive tona, në mënyrë që të mund t’i trajtojmë më së miri ato dhe të jemi të përgatitur për çdo incident apo emergjencë”.

Zyrtarët e BE-së kanë mbajtur një sërë takimesh me vendet prodhuese të naftës gjatë javëve të fundit, si miq të vjetër si Norvegjia, ashtu edhe partnerë në zhvillim si Algjeria dhe Nigeria, për të shmangur çdo ndërprerje të mundshme.

“Pas shfaqjes së krizës në Gaza, ne jemi përballur me dy konflikte në fqinjësinë evropiane. Mesdheu Lindor është një teatër i rëndësishëm për sigurinë energjetike evropiane, pasi tranzicioni energjetik evropian është ende i përfshirë në pasiguri gjeopolitike”, tha Simson, duke atribuuar mungesën e dramës në tregje “gatishmëria dhe menaxhimi i krizës i krijuar nga BE për t’iu përgjigjur shantazheve ruse të energjisë”, shtoi ai.

Ndikim i kufizuar në tregjet e naftës

Luftimet në Gaza dhe në një masë më të vogël përgjatë kufirit verior të Izraelit me Libanin, kishin vetëm një ndikim të kufizuar në tregjet e naftës.

Çmimet fillimisht u rritën pas lajmeve për një sulm të 7 tetorit nga militantët e Hamasit dhe një përgjigje masive izraelite, por standardi kryesor i naftës së papërpunuar Brent ra me 4.2 për qind këtë javë në rreth 81 dollarë për fuçi, afërsisht nivele para fillimit të dhunës.

Tregjet shmangën një përsëritje të vitit 1973, kur Lufta e Yom Kipurit midis Izraelit dhe fqinjëve të tij i shtyu prodhuesit kryesorë arabë, të udhëhequr nga Arabia Saudite, të embargonin eksportet e tyre ndaj aleatëve të Izraelit.

Marrëdhëniet e Gjirit me Izraelin janë përmirësuar ndjeshëm gjatë 50 viteve të fundit: Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Bahreini njohën sovranitetin e tij sipas Marrëveshjes së Abrahamit të vitit 2020, ndërsa Arabia Saudite është në bisedime për të bërë të njëjtën gjë.

Prandaj, tregtarët po vënë bast se furnizimet e naftës do të mbeten pak a shumë të qëndrueshme derisa konflikti të përhapet, sipas Viktor Katona, analist kryesor i naftës së papërpunuar në firmën e inteligjencës energjetike Kpler.

“Rreziku buron nga Irani”

Rreziku vjen më shumë nga Irani, thekson Katona. Në skenarin më të keq, përhapja e konfliktit mund të çojë në ndërprerjen e transportit nga Irani nga vendet arabe përmes ngushticës së Hormuzit.

Nafta e papërpunuar e Iranit, edhe pse nën sanksionet perëndimore, eksportohet në sasi të mëdha në Kinë.

“Nëse Izraeli fillon të sulmojë territorin iranian dhe Irani eksporton më pak si rezultat, atëherë Kina nuk do të ketë mjaftueshëm naftë bruto dhe do të duhet të blejë diku tjetër, gjë që do të rrisë çmimet globale. Është një spirale që fillon menjëherë”, tha Katona.

Edhe pse udhëheqja teokratike e Iranit është zotuar vazhdimisht se do të shkatërrojë shtetin e Izraelit dhe ka mbështetur publikisht sulmet e Hamasit, ajo mohon përfshirjen në planifikimin dhe ekzekutimin e tyre.

Forcat mbrojtëse të Izraelit thonë se kanë kryer sulme kundër grupeve militante në Siri me lidhje të ngushta me Korpusin e Gardës Revolucionare Islamike të Iranit, por deri më tani nuk kanë goditur objektiva brenda vetë Iranit.

Problemi me tregjet e gazit

Tregjet e gazit ndjenë ndikimin më të menjëhershëm të luftës. Izraeli mbylli çezmat në fushën e saj të gazit Tamar në det të hapur disa orë pas sulmit të befasishëm të Hamasit, mes raporteve se do të ishte në shënjestër të sulmeve me raketa.

Ndërsa Izraeli prodhon vetëm sasi relativisht të vogla të gazit natyror – rreth 21 miliardë metra kub vitin e kaluar, krahasuar me 618 miliardë të Rusisë – është eksportuesi kryesor në Egjiptin fqinj dhe ndërprerjet kanë përkeqësuar ndërprerjet e rregullta të energjisë në vend. Ndërkohë, fluksi ka vazhduar, ndonëse në sasi më të vogël.

Çdo përshkallëzim me Iranin mund të ndikojë në tregun e gazit si dhe në tregun e naftës, duke pasur parasysh se një e treta e gazit natyror të lëngshëm në botë dhe një e gjashta e naftës së tij transportohen përmes ngushticës së Hormuzit.

“Nëse gjërat qëndrojnë ashtu siç janë, nuk ka asnjë problem, por nëse ka një luftë që përfshin Iranin dhe tregtia përmes ngushticës së Hormuzit bllokohet për shkak të kësaj, atëherë çmimet me siguri do të rriten”, tha një diplomat i BE-së i njohur me bisedimet – strategjia e brendshme e energjisë.

“Të gjithë duan të shmangin përshkallëzimin”

“Megjithatë, të gjithë lojtarët e mëdhenj duan të shmangin përshkallëzimin dhe Irani dëshiron ta shmangë atë për shkak të kërcënimit të sanksioneve”, këmbënguli diplomati.

Në mungesë të këtij skenari të tmerrshëm, ndikimi në tregjet e gazit të BE-së ka të ngjarë të jetë i kufizuar, thotë Tom Marzec-Manser, kreu i analitikës së gazit në firmën e inteligjencës së tregut ICIS, por më shumë për shkak të konfliktit të mëparshëm sesa të fundit.

“Nga perspektiva evropiane e çmimit të gazit, ne ende dukemi relativisht mirë dhe kjo është kryesisht për shkak të kërkesës së dobët. Shumë konsumatorë industrialë ende përdorin dukshëm më pak gaz sesa përpara krizës energjetike vitin e kaluar, kështu që konsumi në Evropë ka mbetur i ulët”, tha Marzec-Manser.

Sipas Komisionit Evropian, shtetet anëtare ulën kolektivisht konsumin e gazit natyror me gati 20 për qind përpara dimrit të kaluar, me industrinë që ngadalëson prodhimin dhe burimet e rinovueshme që luajnë një rol shumë më të madh në prodhimin e energjisë elektrike.

Pavarësisht nga kjo, shpenzimet në fakt u rritën në tetor për herë të parë që nga fillimi i luftës, një shenjë e hershme që sektori i biznesit mund të përpiqet në mënyrë paraprake të rivendosë produktivitetin e humbur.

Rezervat e gazit u mbushën më shumë se 99 për qind

Por edhe pse rezervat e gazit në BE janë më shumë se 99 për qind të mbushura përpara afatit, çmimet mbeten vazhdimisht të larta në të gjithë kontinentin në krahasim me rajonet e tjera.

Kjo do të thotë se evropianët janë më të ekspozuar ndaj rritjeve afatshkurtra të çmimeve të energjisë, me industrinë që potencialisht duhet të ngadalësohet përsëri nëse faturat bëhen në mënyrë të papranueshme të larta.

“Jemi në një situatë shumë më të mirë se në vitin 2022. Kemi më shumë pompa nxehtësie, termocentralet janë kthyer, të cilat nuk i kishim në dispozicion vitin e kaluar dhe gjithashtu kemi ndërtuar më shumë terminale për gazin natyror të lëngshëm”, tha Georg Zachmann, bashkëpunëtor i lartë në departamentin e energjisë në institutin e Bruegel.

Por nëse shtetet anëtare humbin fokusin në uljen e kërkesës dhe përpiqen të favorizojnë industritë e tyre me subvencione, paralajmëroi Zachmann, kjo mund të ndezë një garë të kotë “që në thelb i dëmton të gjithë”.

Në të njëjtën kohë, dimri në Evropë nuk është më ai që ishte. Temperaturat rekord janë regjistruar në mbarë botën gjatë katër muajve të fundit, ku dimri i kaluar ishte i dyti më i ngrohtë i regjistruar ndonjëherë në kontinent.

Ndërsa ky mund të jetë një lajm i mirë për furnizimet me lëndë djegëse fosile në një afat të shkurtër, ndoshta është një lajm i keq për pothuajse çdo gjë tjetër në një afat jo shumë të gjatë