Salmoni

Ky peshk i yndyrshëm është i pasur me acide yndyrore omega-3 dhe vitaminë D, të cilat ndihmojnë në rregullimin e neurotransmetuesve qetësues dopamine dhe serotonin. Ekspertët thonë se acidet yndyrore që përmban salmoni EPA dhe DHA lidhen me shkallë më të ulët të ankthit. Ato funksionojnë duke reduktuar inflamacionin dhe duke parandaluar mosfunksionimin e qelizave të trurit të zakonshëm tek njerëzit me ankth. Vitamina D është treguar gjithashtu të jetë efektive në reduktimin e ankthit dhe simptomave depresive.

Çokollata e zezë

Ajo përmban flavanole, të tilla si epikatekina dhe katekina. Këto komponime bimore veprojnë si antioksidantë, thotë Healthline, dhe mund të përfitojnë funksionin e trurit dhe të kenë efekte neuroprotektive. Thuhet se flavanolet rrisin rrjedhjen e gjakut në tru dhe përmirësojnë rrugët e sinjalizimit të qelizave. Një studim që përfshinte 13,626 pjesëmarrës zbuloi se njerëzit që konsumonin çokollatë të zezë kishin simptoma shumë më të ulëta depresive në krahasim me ata që hanin rrallë çokollatë të zezë. Për shkak se është e lartë në kalori, çokollata e zezë është më mirë të konsumohet në moderim.

Kos  

Sipas disa studimeve, probiotikët që gjenden në disa lloje të kosit mund të përmirësojnë mirëqenien tuaj, duke përfshirë shëndetin tuaj mendor. Në një studim, individët që vuanin nga ankthi ishin më të aftë të përballonin stresin kur konsumonin kos të pasur me probiotikë. Kosi gjithashtu përmban kalcium i cili i ndihmon njerëzit të ndihen më pak të shqetësuar dhe më elastik, thotë Health.

Kamomili

Kjo barishte që mund të futet në një çaj qetësues ka veti antioksiduese dhe anti-inflamatore, të cilat mund të ndihmojnë në uljen e inflamacionit të lidhur me ankthin, thotë Healthline. Disa studime kanë zbuluar se njerëzit që pinin ekstrakt kamomil si çaj rregullisht kishin reduktim të ndjeshëm të simptomave të ankthit.

Shafran i Indisë

Përfitimet shëndetësore të shafranit të Indisë vijnë kryesisht nga kurkumina, një kimikat që gjendet në kërcellin e rrënjës së tij, sipas WebMD . Studimet e kurkuminës kanë zbuluar se ajo ka efekte të dobishme në serotonin dhe dopaminën, kimikate të trurit që kontrollojnë disponimin dhe sjelljen. Kurkumina gjithashtu mund të ndryshojë pjesët e trurit që i përgjigjen stresit dhe mbrojnë nga dëmtimi i qelizave të trurit. Shtimi i shafranit të Indisë në oriz, të skuqura dhe supave është një mënyrë e shkëlqyer për të ndihmuar në uljen e ankthit duke përdorur këtë barishte të fuqishme.

Çaji jeshil  

Kjo pije e njohur përmban L-theanine, një aminoacid që besohet se ka efekte pozitive në shëndetin e trurit. Çaji jeshil përmban gjithashtu epigallocatechin ose EGCG, një antioksidant që promovon shëndetin e trurit. Sipas studimeve, kombinimi i L-theaninës dhe EKGG funksionon në mënyrë sinergjike për të nxitur qetësinë dhe për të lehtësuar ankthin.

Avokado

Sipas Health, konsumimi i rregullt i avokados mund të ndihmojë në qetësimin e ankthit për shkak të përmbajtjes së vitaminës B. Ushqimet e pasura me këtë vitaminë janë lidhur me uljen e ndjenjave të ankthit.

Boronica  

Ky superushqim është i pasur me lëndë ushqyese dhe antioksidantë që janë përgjegjës për parandalimin ose vonimin e dëmtimit të qelizave. Studiuesit kanë zbuluar se antioksidantët dhe ankthi janë të lidhura, dhe studimet kanë treguar se rritja e antioksidantëve dietik rezultoi në rezultate më të ulëta ankthi.

Perime jeshile me gjethe

Një studim i studentëve të kolegjit zbuloi se ata që hanin më shumë fruta dhe perime ishin më të qetë, më të lumtur dhe më energjikë. Kastravecat dhe perimet e tjera jeshile me gjethe u përfshinë në studim.

Vezë

Të verdhat e vezëve janë të pasura me vitaminë D, e cila mund të ndikojë në funksionimin e sistemit nervor qendror. Shumica e studimeve kanë treguar simptoma të reduktuara të depresionit, ankthit dhe humorit me rritjen e niveleve të vitaminës D.