Ish-kryeministrja e Finlandës, Sanna Marin, ka njoftuar se do të largohet nga parlamenti, duke dorëzuar mandatin si deputete.

Marin u mund me një rezultat të ngushtë në zgjedhjet e prillit dhe u tërhoq nga udhëheqja e partisë së saj Social Demokrate javën e kaluar.

Ajo thotë se është emëruar si këshilltare strategjike e Institutit Tony Blair për Ndryshimet Globale, një institut politik me bazë në Londër, i kryesuar nga ish-kryeministri britanik.

Duke refuzuar të përjashtojë një rikthim të ardhshëm në politikën finlandeze, Marin tha për shtypin se nga kjo detyrë e re do të përfitojë gjithë Finlanda.

Marin e udhëhoqi vendin përmes bllokimeve të COVID-19 dhe trazirave ekonomike që pasuan dhe, së fundmi, ka qenë një mbështetëse e Ukrainës pas pushtimit të Rusisë, duke e çuar me sukses Finlandën t’i japë fund mos-angazhimit të saj ushtarak në favor të anëtarësimit në NATO.

Duke marrë detyrën në vitin 2019, ajo ishte kryeministrja më e re në botë në moshën 34-vjeçare, duke tërhequr vëmendjen në mbarë globin.