Italia pëson një tjetër zhgënjim në finale, Uruguay-U20 shpallet Kampion Bote për herë të parë në histori

Italia pëson një tjetër zhgënjim në finale. Azurrët u mposhtën në finalen e Kupës së Botës për grupmoshat deri në 20 vjeç, nga Uruguaji.

Sfida e zhvilluar në La Plata të Argjentinës, u mbyll me rezultatin 1-0 për amerikano-latinët.

Luciano Rodriguez ishte heroi i uruguajanëve me golin e shënuar në minutat e fundit të ndeshjes.

Skuadra e Marcelo Brolit e nxitur edhe nga mbështetësit e shumtë, e nisi më mirë takimin, duke vënë në vështirësi mbrotjen italiane.

Duarte pati rastin më të mirë në pjesën e parë, por goditja e tij e fortë, u ndal në mënyrë fantastike nga gardiani Desplanches.

Pjesa e parë e lojës u mbyll me rrjetat e paprekura.

Fraksioni i dytë ishte më i ekuilibruar dhe rastet e pastra për shënim munguan deri në minutat e fundit.

Goli i triumfit për Uruguajin erdhi në minutën e 86-të. Rodriguez me një goditje të bukur me kokë, çoi topin në fundin e rrjetës.

Përpjekjet e fundit të italianëve për të barazuar nuk dhanë asnjë rezultat dhe Uruguay-U20 fiton titullin e parë kampion bote për këtë grupmoshë./Limit.al