Sipas revistës turistike amerikane “Travel + Leisure” fshati i vogël piktoresk i vendosur në majë të një shkëmbi në një lartësi 340 metra mbi nivelin e detit, është një nga fshatrat më të bukur në botë.

Është Gordes në Francë dhe ky xhevahir i Provence tërheq vizitorë nga e gjithë bota çdo vit për bukurinë e tij të përjetshme, pasurinë kulturore dhe hijeshinë. Tani në pranverë, është veçanërisht magjik për shkak të të gjitha ngjyrave dhe aromave nga natyra që ia vlen të përjetohen.

Historia e Gordes daton që nga koha romake, por gjatë Mesjetës fshati mori konfigurimin aktual me rrugë të ngushta, kalime të harkuara, shtëpi prej guri të thatë dhe një kështjellë magjepsëse mesjetare me pamje nga lugina. Ajo ka lulëzuar prej shekujsh falë bujqësisë dhe është veçanërisht e famshme për prodhimin e qeramikës, traditë që vazhdon edhe sot.

Bukuria e këtij fshati mitik qëndron në arkitekturën e tij, me ndërtesa guri të mirëmbajtura që përzihen në mënyrë perfekte me peizazhin përreth të dominuar nga natyra madhështore. E ndërtuar në shekullin e XI, e zgjeruar dhe e rinovuar gjatë shekujve, Kalaja e Gordes është një nga vendet më mbresëlënëse që ia vlen të vizitohet, ndërsa sot ofron pamje të mrekullueshme nga kullat dhe muret e saj të ngritur.

Tregu në Gordes është një ngjarje e paharrueshme që zhvillohet çdo të martë në mëngjes në sheshin e kështjellës dhe përfaqëson një tjetër kulm të jetës kulturore të fshatit. Vizitorët mund të zbulojnë produkte vendase, punime artizanale dhe suvenire nga ky rajon magjik francez.

Gordes është gjithashtu një vend i njohur xhirimesh për filma dhe shfaqje televizive për shkak të bukurisë dhe atmosferës piktoreske. /Telegrafi – Limit.al