8 librat që duhen lexuar para Met Gala 2023

Tema e këtij viti e Met Gala do të shfaqë jetën dhe veprën e Karl Lagerfeld. Ja çfarë duhet të merrni në shqyrtim përpara natës më të madhe të modës.

Met Gala, një nga ngjarjet më të mëdha të modës, është vetëm pak kohë larg, që zhvillohet të hënën e parë të majit. Këtë vit, Instituti i Kostumeve të Muzeut Metropolitan të Artit është larguar nga shfaqja e modës amerikane dhe ka dekretuar “Karl Lagerfeld: Një linjë bukurie” si temën e Met Gala për 2023.

Ndërsa të ftuarit kurojnë pamjet e tyre si kryevepra me ndihmën e stilistëve më të kërkuar, ata që janë të detyruar të zhyten në momentet më të fuqishme të modës nga divani (megjithëse me veshje më komode) mund të kënaqen me botën e tyre të Karl-it thjesht duke hapur disa libra. Duke kaluar kohë në Fendi, Chanel dhe linjën e tij me të njëjtin emër – ndër të tjera – ka shumë materiale të shkruara për të punuar. Dhe, të zhytur në një sasi të madhe polemikash, lexuesit mund të kapërcejnë modën themelore FOMO të grumbulluar nga humbja e galasë duke zbuluar thesaret e së shkuarës. Shikoni librat e mëposhtëm për t’u njohur me disa nga koleksionet dhe pamjet më ikonike të stilistit, ndërsa mësoni historinë e origjinës së tij dhe ku ndikimi i tij ka shumë të ngjarë të ndihet në të ardhmen.

Vjeshta e bukur: Moda, gjenialiteti dhe teprica e lavdishme në Parisin e viteve 1970 nga Alicia Drake

Mund të argumentohet se, pa një konkurrent pikant, disa nga emrat më të mëdhenj në histori mund të kishin rënë në statusin e fusnotës. I tillë ishte rasti me Yves Saint Laurent dhe Karl Lagerfeld. Ekspozimi i gjerë dhe i plotë i Drake harton rrjedhën e rivalitetit midis yjeve në rritje gjatë viteve 1970, ndërsa ndriçon vitet e hershme të stilistëve, të cilët informuan jo vetëm dëshirën e tyre të pandërprerë, por edhe estetikën e tyre. Ky libër arrin përtej thashethemeve (megjithëse ka edhe disa aty brenda) dhe i humanizon personazhet e ndritshëm duke detajuar betejat që secili ka duruar për të çimentuar vendet e tyre si dy prej stilistëve më me ndikim të modës deri më sot.

Parajsa Tani: Jeta e jashtëzakonshme e Karl Lagerfeld nga William Middleton

Për të fituar akses në shenjtëroren e brendshme, nuk është e dëmshme të kesh një këmbë në prag të derës për të hyrë brenda. Pasi të keni kaluar kohë duke raportuar për botime si Women’s Wear Daily, Harper’s Bazaar dhe, natyrisht, revista W, Middleton fiton me lehtësi simbolin e tij të brendshëm, duke rezultuar në një histori të këndshme të Lagerfeld. Middleton e zhvendos fokusin përtej pasarelës dhe në zyrën e një organizatori të zgjuar, i cili ishte po aq plot ide të nxehta, aq edhe mendjemprehtë biznesi. Dhe ndërsa disa nga ato paraqitje ishin veçanërisht problematike, duke bërë që edhe miqtë e përkushtuar të distancohen, Middleton e mban syrin te Lagerfeld për një reflektim shterues mbi ngritjen e njeriut në majë – dhe vendosmërinë për të qëndruar atje.

Karl Lagerfeld i pa parë: Vitet e Chanel nga Robert Fairer

Ditët e Chanel të Lagerfeld në këtë libër fotografie të kapur nga Fairer. Nga pas pasarelës deri te veshjet e personazheve të famshëm dhe Lagerfeld në punë, fansat e Chanel dhe Karl do të gjejnë diçka për t’u kënaqur. Për më tepër, ndjekësit e përkushtuar të Lagerfeld do të sigurojnë vende në rreshtin e parë në disa nga sfilatat më legjendare të modës që ai ka imagjinuar për linjën.

Karl Lagerfeld: Casa Malaparte nga Gerhard Steidl (redaktor), Eric Pfrunder (redaktor) dhe Karl Lagerfeld (fotograf)

Lagerfeld nuk ngurroi të kthente syrin e tij diskriminues në një sërë temash. Në këtë koleksion fotografish, Lagerfeld kap ndërtesën ikonike dhe mitike moderne, Casa Malaparte. E ndërtuar në vitet 1930 nga shkrimtari italian, Curzio Malaparte, shtëpia u përkujtua në filmin e Jean-Luc Godard, “Contempt (Përbuzja)”. Duke vizituar vendin në fund të vitit 1997, Lagerfeld hasi në një pamje të zymtë, primare për fotografinë. Një largim nga personaliteti i tij më i madh se jeta, imazhet ngjallin një humor të turbullt dhe të paqartë që lehtë mund të kishte shërbyer si një vend për një nga shfaqjet e shumta të modës në destinacion të Chanel.

Chanel: Fushatat e Karl Lagerfeld nga Patrick Mauriés (redaktor) dhe Karl Lagerfeld (fotograf)

Mund të harrohet lehtësisht se Chanel e Lagerfeld e trashëguar në vitin 1983 nuk ishte një shtëpi mode e mbushur me energji apo rini. Me punë të kujdesshme, respekt për arkivat dhe një pikëpamje të palëkundur se si të fuqizohet linja, Lagerfeld injektoi mendjelehtësi dhe magjepsje në doza të barabarta. Kjo është ndoshta më e dukshme në fushatat e fotografuara nga Lagerfeld. Me fytyra tashmë legjendare si Kate Moss dhe Linda Evangelista, ky koleksion është një përmbledhje e menduar jo vetëm e asaj që ishte para objektivit, por edhe e njeriut pas saj.

Kaiser Karl: Jeta e Karl Lagerfeld nga Raphaelle Bacque

Kjo biografi ofron një ekzaminim shtesë të Lagerfeld. Ndoshta i gatshëm për të grumbulluar pak bujë, Bacque e fillon librin me fundin, duke ndarë urdhrin e lartë të Lagerfeldit për veshjet e varrimit (nëse jo ai, kush?) dhe procedurat pasuese të varrimit. Pasi filloi shkrimin e librit para vdekjes së tij, Bacque fitoi një perspektivë unike: si folën të tjerët për Lagerfeld kur ai ende kishte ndikim, dhe më pas. Ata që janë veçanërisht në favor të Lagerfeld-it do ta shijojnë librin – ai gërvishtet nën sipërfaqe.

Chloé Catwalk: Koleksionet e plota nga Lou Stoppard, Parathënie nga Suzy Menkes

Chloé shërbeu si trampolinë për karrierën e Lagerfeld kur ai iu bashkua zyrtarisht shtëpisë së modës në vitin 1966 si projektuesi kryesor i saj. Këtu, Lagerfeld arriti hapat e tij – duke debutuar pikëpamjen e tij për “pamjen e butë” në zhvillim, e cila shfaqte lojën e volumit nëpërmjet pëlhurave të konsideruara rishtazi. Duke veshur të famshëm si Jackie Onassis, Lagerfeld forcoi reputacionin e tij si një shijues i talentuar që kuptonte se si gratë kërkonin të visheshin dhe të ndiheshin. Ky libër ofron një reflektim mbi shtëpinë e modës, para Lagerfeld-it dhe gjurmimin e ndikimit të tij (ose refuzimit) në vitet pas largimit të tij.

Choupette nga Karl Lagerfeld

Njeriu duhet të jetë kaq me fat për të arritur gjysmën e përkëdheljes së përditshme të Choupette gjatë gjithë jetës. Në këtë koleksion fotografish të shkrepura nga Lagerfeld në iPhone-in e tij, macja që ndryshoi gjithçka është e përfshirë nga pronari i saj që e adhuronte. Dhe ndërsa macja e tij e dashur mund të ketë marrë më shumë se trajtimi mbretëror (dy shërbëtore, manikyr), është dashuria e tij ajo që arrin shumë përtej faqes, duke e bërë Lagerfeld jashtëzakonisht të afërt: Ai ishte një burrë i fiksuar pas shkrepjes së fotove të kafshës së tij shtëpiake, thjesht si ne të tjerët./tar