Greqia, Qiproja dhe Izraeli firmosën të enjten një marrëveshje për një projekt të madh tubacioni për të dërguar gaz nga Mesdheu Lindor në Evropë, pavarësisht nga kundështia e Turqisë ndaj marrëveshjes.

Marrëveshja vjen në mes të tensioneve me Turqinë për aktivitetet e saj në zonë dhe një marrëveshje detare me Libinë që zgjeron pretendimet e Ankarasë mbi një zonë të madhe të pasur me gaz në det.

Tubacioni EastMed 2,000 kilometra do të jetë në gjendje të transportojë nga 9 deri në 12 miliardë metra kub gaz në vit nga rezervat në det të hapur të mbajtura nga Izraeli dhe Qiproja në Greqi, dhe më pas në Itali dhe vendet e tjera të Evropës Juglindore.

Zbulimi i rezervave të hidrokarbureve në Mesdheun Lindor ka ngjallur një përleshje për pasuritë e energjisë dhe një grindje të re mes Qipros dhe Turqisë, e cila ka pjesën veriore të ishullit mesdhetar.

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis, Kryeministri i Izraelit Benjamin Netanyahu dhe Presidenti qipriot Nicos Anastasiades morën pjesë në ceremoninë në të cilën ministrat e tyre përkatës të energjisë nënshkruan marrëveshjen në Athinë.

Projekti EastMed pritet t’i bëjë të tre vendet, lidhjet kryesore në zinxhirin e furnizimit të energjisë në Evropë.

Projekti mund të ndihmojë gjithashtu kundër përpjekjes së Turqisë për të shtrirë kontrollin e saj në Mesdheun lindor.

Turqia tashmë përballet me sanksione të Bashkimit Evropian për anijet që kërkojnë naftë dhe gaz jashtë Qipros, qeveria e së cilës në Nikosia nuk njihet nga Ankaraja.