Toka shqiptare vijon të mos gjejë qetësi pas tërmetit katastrofik të 26 nëntorit. Sipas Institutit të Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit në vend, vetëm gjatë mbrëmjes së djeshme ka pasur 9 pasgoditje.

IGJEUM thekson se lëkundja e fundit në vend është regjistruar në orën 02:55, me epiqendër në Damaj të Durrësit, me një thellësi 21 km dhe me magnitude 1.8.

Tërmeti i fuqishëm i 26 nëntorit, që mori 51 jetë njerëzish, la qindra të plagosur dhe mijëra ndërtesa të rrënuara, është shoqëruar me një sërë pasgoditjesh, një pjesë e të cilave kanë qenë të forta.foto galeri