Përbërësit:

300 g gjizë
300 g djathë i butë
300 g biskota të thërrmuara
70-80 g gjalpë
200 g sheqer
70 g miell
4 kokrra vezë
70 g krem qumështi
2 mango
pak kanellë
pak çokollatë të grirë
pak kripë

Përgatitja:

Shkrijeni gjalpin dhe përziejeni me biskotat e thërrmuara derisa të formohet një masë homogjene. Mbulojeni formën e kekut me letër vaji. Shtroni mbi të masën me biskota dhe vendoseni formën në frigorifer.

Në një tas përzieni djathin, gjizën, miellin, sheqerin, vezët, kremin e qumështit, derisa të përftohet një masë e shkrifët. Hidheni këtë masë në formën që përgatitët më sipër dhe vendoseni në furrë. Piqeni për 15 min në temperaturën 180°C. Më pas uleni gradimin në 100-110°C. Vazhdoni pjekjen edhe për 40 minuta akoma. Pasi ta nxirrni ëmbëlsirën nga furra, lëreni të ftohet dhe hiqeni nga forma.

Pastrojini mangot, pritini në feta të holla dhe duke i renditur bukur mbi njëra-tjetrën, mbuloni me to sipërfaqen e kekut.

Pudroseni gatimin me pak çokollatë të grirë.