Përbërësit:

1 filxhan kungull i njomë i prerë në copa

1/2 kg patëllxhanë të prerë në copa të vogla

1 porcion djathë me erëza

1 1/2 filxhan salcë me turshi

1/2 filxhan djathë mocarela i prerë

1/4 filxhan djathë parmexhan i grirë

1/4 lugë çaji piper i kuq

1/4 lugë çaji rigon

 

Përgatitja:

Vendosni të piqet brumi i picës për 15 minuta në temperaturën 400 gradë.

Rrisni temperaturën 425 gradë.

Pikë së pari në brumin e pjekur shtroni një shtresë të konsiderueshme të salcës me turshi dhe më pas shtoni të gjithë përbërësit e tjerë, duke mos harruar estetikën e vendosjes së tyre. Lëreni të piqet për 10 minuta.