E mira e së mirës do ishte që klerikve  të feve asnjiherë të mos u jipet hapsinë në mejtet publike të medijave. Mjerishtë në Shqipni e Kosovë po ndodhë e kundërta. Në TV-të tona dhe në gazeta, revista e portale ma shumë po jan prezent Elvis Naçi, Ahmet Kalaja, Shefqet Krasniqi etj, etj klerik se sa nji Akademik, nji shkenctarë , nji shkrimtar, artistë apo të tjerë personalitete të vlerave tona kulturore e kombëtare.
Para tri katër ditëve në TV DUKAGJINI ishte musafir imami shumë konteravers dhe misterioz efendi Shefqet Krasniqi.
Më rastisi ta ndegjojë pjesërishtë debatin qe e zhvilluen me te moderatori i TV-së dhe edhe z. Arbër Ahmetaj , gazetar i njohun në Kosovë.
Unë edhe ma herët kam shkrue e botue shumë shkrime ku kam kritikue veprimet dhe fjalimet e këti imami dhe ato shkrime kryesishtë janë botue në  Revistën ( Portalin ) zemrashqiptare.net. Të gjitha ato shkrime ma vonë i kam mbledhë dhe i kam botue në dy librat e mia me shkrime bublicistike; 1. ” KRYQI NË MAGJEN E MIELLIT ”  me 333 faqe, botue me 20016 dhe 2.  ” ISLAMIZMI BESIMI QË NUK I BESOJË ” 287 faqe botue në 2018. Megjithate debati që u zhvillue mes efendi Shefqet Krasniqit dhe panelistve në TV. DUKAGJINI para disa ditve me nxiti ti shkruej tash këtu edhe pak fjalë tue u bazue në ato që ku imam shqipfolës i thojke aty.
Ta ketë njeriu per kundërshtar në nji studio të TV-së këtë njeri asht e bezdishme per faktin se ky gjithmonë kërkon dhe lufton që fjala e ti të jetë e fundit dhe se ka fijen e kulturës së dialogut, kur flet vet flet gjatë dhe perseritë fjalitë nga e para te e fundit dhe anasjelltas dhe gjithmonë citon disa ajete e sure kuranore të cilat i din vetem ai dhe të tjerët me domosdo detyrohen të mbesin inferior në duel fjalësh me këtë njeri.
Unë këtu nuk do shkruej per krejt ato që i ndegjova ti fletë ky imam. Do shkruej per të drejtën sublime të garantueme nga të gjitha ligjet që dalin nga sistemet demokratike të botës së civilizueme, do flas per të drejtën e FJALËS SË LIRË, LIRINË E MENDIMIT DHE TË SHPREHJES.
Efendi Shefqet Krasniqi, ti panelistët që i pate aty në studio të TV. DUKAGJINI jua krype sytë me leximin e njifar citati të thurrun shqip, por me formën e të menduemit islam dhe ju the; ja unë kam kerkue falje pse me akuzuen se paskam pas ofendue Shejten Nana Tereze. Unë vëllau i jem kam thanë atë që ma thotë feja dhe besimi im, e kjo do thotë se kush nuk asht musliman digjet në zjarrin e ferrit. Pra ti me at stilin tand perfid perseri perdore atë gjuhen tande helmuese si gjuhë e gjarpnit nepërka. Perseri e mallkove Shen Nanën Tereze, por këtë herë në nji formë tjetër. Dhe the: ky asht besimi im dhe ju mos e besoni besmin tim masi po dëshroni, por mos ma merrni mu të drejtën e fjalës lirë.
Jam dakord me ty efendi Shefqet K. ama a ban të të baj pyetje publike këtu. Nese ti po kerkon fjalën e lirë , të drejtën e sajë pse ti dhe me qindra mija e miliona musliman të të gjithë botës nuk po e pranoni fjalën e lirë , të drejtën ta shpreh këtë fjalë edhe dikush që nuk asht musliman. Pse ti dhe të gjithë kolegët e tu shqipfolësa na vërshoni tanë kohën me nasihatet e fese tuej dhe nuk po duroni asnji kundërshtim të mendimeve të juve të fesë tuej. Pse ju lëshoni FATVA per vrasje me premje koke kunder jo muslimanve pse e thonë realitetin e fesë tuej?!
Pse mu ma keni mbush plotë boksin e mesengjerit , të hotmailit dhe të menyrave të tjera të komunikimit elektronik me shamjet ma banale e ma të ndyta , me kerrcnimet ma të tmerrshme pse unë e them se Muhameti  per mu asht nji arab dhe asht nji njeri që asht martue me femna të gjakut familjar dhe se e ka martue fëmiun 9 vjeçare Ajshen kur ky ka pas moshën mbi 50 vjeçare. Nese tham se Muhameti i ka marr nusen djalit të birsuem dhe asht martue vetë me te, nese them se Muhameti ka lejue nekrofilin dhe pedofilin ndersa incestin e ka ba institucion gadi gadi obligativ. Pra vetem pse unë them të verteta per at profetin e juej ( per mu nuk asht porfet nji njeri i tillë ) e ju , njerzit qe ti dhe kolegët e tu jua keni shperla trunin, shqipfolësat e juej me shani e me akuzoni , me kerrcnoni e denigroni?! A nuk paskam unë dhe ata miliarda njerëz të feve tjera apo atetist e agnostik të drejtën me e thanë mendimin e vetë sipas asaj që ju po e kerkoni per veten tuej, pra fjalën e lirë?!
Efendi Shefqet K. besojë se pajtohesh me mue se Muhamedi ka qen arab i fisit Kurejshi. Dhe si i tillë asgja nuk ka pas as asnji gja nuk ka as ai e as fisi i ti apo arabet si koncept ma i gjanë i nji grupi njerëzish me gjakun tim arbnor, dhe tash nese nji shqiptar si puna ime ( që nuk due të jem musliman sepse kam menyren time të besimit ) apo shqiptar i feve tjera flet diçka qe asht realitet per Muhamedin dhe fene muslimane ti efendi Shefqet K. po e mallkon, ushtarët tuej po e kerrcnojnë dhe po e shajnë. Pse ju paskeni të drejtë në fjalën e lirë ndersa na të tjeret nuk paskemi?! Pse nuk na e thue efendi Shefqet K. se garancitë per të drejtat njerzore nuk dolen nga kurani e as nga feja islame, por dolen nga popuj të krishten që u civilizuen dhe ndertuen ligje e Kushtetuta në shtetet e tyne dhe nga këto nxoren edhe Konventa per të drejtat dhe liritë e njerzve. Pse ju klerikët fetar islam dhe xhematlitë e juej i perdorni ato të drejta sado qe e dini se ato kan dalë nga popujt e ndryshem të besimit Krishten , Katolik e Protestan? Pra i perdorni kur juve ju konvenon e perndryshe nuk pranoni fe e besime tjera sepse sipas doktrinës tuej islame të gjithë që nuk janë musliman do digjen në zjarrin e tmerrshem të ferrit. Efendi Shefqet K. a mos po bani balsfemi juve që shfrytzoni ligjet që i kan nxjerr popujt e krishten kur kerkoni të drejtën e fjalës dhe mendimit të lirë?
Efendi Shefqet K. ti publikisht ke ofendue figurat ma të nderuara të Kombit Shqiptar. Ke ofendue Shen Nana Terezen, Gjergj Kastriotin dhe tash unë ta baj pyetjen. A je ti shqiptar o efendi Shefqet K.?! Nese je si nuk ke pas turp me ofendue dy nga figurat ma të medhaja të historisë tonë kombëtare në gjithë historinë tonë. Bota neve sot na njef si pasardhësa të pelazgve e Ilirve dhe vetem permes Gjergj Kastriotit dhe Shen Nanës Tereze. Ti je sekeldisë pse të kan sulmue shumë shqiptar ( mes tyne edhe unë ) kur ke ofendue figurat e Kombit tonë dhe thue se feja e jote ashtu thotë. Okej mbaje ti fenë tane , por mos u sekeldis nese neve shqiptarët të gjithë bashk pa delim se ciles fe besojnë, por minus juve trushpërlamsve islamik, reagojmë në mbrojtjen e figurave tona të Kombit. Ju po vrsini njerez per me mbrojtë nji arab dhe ideologjinë e ti dhe thoni se keni të drejtë, pse ti na mohon neve të drejten ti mbrojmë figurat tona kombëtare?! Pse ti na mallkon dhe i nxit njerzit kunder nesh?
Hoxhë Shefqet K. kisha pas dëshirë me të pas perball në nji debat në TV, por unë jam kategorik kunder mjeteve mediatike dhe TV-vë që ju japin juve hapsinë andaj kjo asht per mu e parealizueshme sepse unë nuk shkel parimet e mia kurr. Unë këtu po e them se jan shumë të poshter dhe jan argat të dreqit të gjitha ato televizione dhe gazeta që ju japin juve ( jo vetem ty, por të gjithë atyne si ti ) hapsinë që të promovoheni e reklamoni ideologjitë arabe në tokat Arbnore. Po të isha unë ai që vendosi juve do jua ndaloja çdo paraqitje publike me ligjerata fetare kudo tjeter , pos në xhami. Aty asht vendi i juej dhe kush ju beson, kush ju simpatizon aty le të shkon e të jua ndegjojë prrallat arabe te para 1400 vjetve. Poashtu do jua ndalojsha të gjitha financat që ju vijnë nga jasht dhe edhe nga shteti i jonë. Do ju lejoja të keni financat nga antarsia e juej dhe me to të veproni por gjithmonë nën kontrollin e shtetit. Per njerzit normal Zot asht Kushtetuta dhe ligjet e shtetit ku njeriu jeton. Per injorantet ka zotna arab e edhe nga dreqi i mallkuem.
Borgenhaugen: 17.02.2019