Nëse jeni duke e ndjekur Kampionatin Kampionatin Evropian të futbollit, atëherë me siguri e dini se FIFA dhe UEFA bashkohen me kompani të ndryshme teknologjike që duan të reklamojnë produktet e tyre.

Dy vjet më parë, vivo u bë partneri zyrtar i Kupës së Botës FIFA 2022.

Këtë vit, prodhuesi kinez i telefonëve është rikthyer me një tjetër bashkëpunim të rëndësishëm, këtë herë me UEFA-n.

Organi qeverisës i futbollit në Evropë, UEFA, dhe vivo njoftuan se telefonët zyrtarë të EURO 2024 janë seria V30, shkruajnë mediat e huaja.

Bateria më e hollë e vivo me një bateri masive 5000 mAh, V30, u prezantua në treg në shkurt, e ndjekur nga modeli Pro.

Pavarësisht kamerave të fuqishme të cilat janë bashkë-inxhinieruar me Zeiss, V30 dhe V30 Pro janë në fakt telefona të rangut të mesëm.

I pari është i pajisur me një procesor Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3, ndërsa i dyti ka një çip MediaTek Dimensity 8200.

Sa i përket kamerës, modeli mburret me një kamerë të trefishtë që përbëhet nga kamera kryesore 50 megapikselë, kamera makro 50 megapikselë ultra e gjerë dhe 2 megapikselë, ndërsa versioni Pro vjen me të njëjtin numër sensorësh, por përdor një kamerë telefoto 50 megapikselë.

Gjithashtu, të dy telefonat e serisë V30 kanë kamera të përparme 50 megapikselë dhe blic të dyfishtë LED.

Në fakt, përveç konfigurimit të kamerës dhe çipit, V30 dhe V30 Pro janë praktikisht të njëjtë.