Trajneri i Anglisë, Gareth Southgate, ka publikuar listën provizore të lojtarëve të ftuar për Kampionatin Evropian që do të mbahet në Gjermani nga 14 qershori deri më 14 korrik.

Trajneri anglez ka përzgjedhur 33 lojtarë për miqësoret që do të zhvillohen në “St. James Park” dhe “Wembley” kundër Bosnjës dhe Islandës.

Jordan Henderson dhe Marcus Rashford nuk janë të përfshirë në skuadrën e trajnerit të Anglisë.

Lista e Anglisë para Europianit:

Portierë: Dean Henderson (Crystal Palace), Jordan Pickford (Everton), Aaron Ramsdale (Arsenal), James Trafford (Burnley)

Mbrojtës: Jarrad Branthwaite (Everton), Lewis Dunk (Brighton), Joe Gomez (Liverpool), Marc Guehi (Crystal Palace), Ezri Konsa (Aston Villa), Harry Maguire (Manchester United), Jarell Quansah (Liverpool), Luke Shaw (Manchester United), John Stones (Manchester City), Kieran Trippier (Newcastle United), Kyle Walker (Manchester City)

Mesfushorë: Trent Alexander-Arnold (Liverpool), Jude Bellingham (Real Madrid), Conor Gallagher (Chelsea), Curtis Jones (Liverpool), Kobbie Mainoo (Manchester United), Declan Rice (Arsenal), Adam Wharton (Crystal Palace)

Sulmuesit: Jarrod Bowen (West Ham United), Eberechi Eze (Crystal Palace), Phil Foden (Manchester City), Anthony Gordon (Newcastle United), Jack Grealish (Manchester City), Harry Kane (Bayern Munich), James Maddison (Tottenham Hotspur), Cole Palmer (Chelsea), Bukayo Saka (Arsenal), Ivan Toney (Brentford), Ollie Watkins (Aston Villa)