DILEMA, të dukesh bukur ‘në plazh’ apo të jesh i shëndetshëm?!

Fillon vera dhe krahët dhe këmbët e zhveshura fillojnë të shfaqen në të gjithë vendin. Njerëzit fillojnë të shqetësohen për “trupin e tyre të plazhit”, duke menduar se një dietë ose stërvitje e veçantë mund të bëjë mrekulli në vetëm disa javë. Kjo jo vetëm që është e pamundur nuk ka asnjë dietë apo stërvitje që mund ta transformojë trupin tuaj kaq shpejt është e pashëndetshme në thelb. A nuk ka trup plazhi kushdo që thjesht ecën në plazh?

Fokusi në estetikë (a mund të heq këmishën time? A mund të vesh bikini për t’u dukur në një mënyrë të caktuar?) largon vëmendjen nga qëllimi i vërtetë i trupit tonë dhe funksionaliteti i fitnesit, stërvitjes dhe ushqimit (a ndihem i fortë dhe i shëndetshëm brenda trupit, dhe a mund të bëj atë që dua të bëj me të?)

Unë jam fajtor, si shumë të tjerë, që kam parë postime në Instagram dhe reklama veshjesh dhe dua të përshtatem me atë pamje. Kur fillova udhëtimin tim për t’u bërë një trajner personal, rendita një nga objektivat e mia personale. Në fund të trajnimit dhe edukimit tim, e hoqa atë objektiv nga lista sepse ishte i padobishëm, jorealist dhe i pashëndetshëm për trupin tim. Veçanërisht për gratë, muskujt e dukshëm të barkut kërkojnë një përqindje jashtëzakonisht të ulët të yndyrës në trup.

Objektivat e mia të të ngrënit dhe aktivitetit kanë ndryshuar nga humbja e pesë kilogramëve.  Ne shpesh i bëjmë rregullat e dietës tepër komplekse, shpesh për t’iu përshtatur modës së fundit, qoftë paleo, karbohidrate të ulëta apo veganizëm. Ndërsa mënyra se si trupi juaj e konverton ushqimin në yndyrë, energji dhe muskuj është komplekse, në përgjithësi është e vërtetë që konsumimi i më shumë kalorive sesa shpenzoni mund t’ju bëjë të shtoni peshë, ndërsa konsumimi i më pak do t’ju ndihmojë ta humbni atë.

Numërimi i tepërt i kalorive nuk do të çojë në zakone të shëndetshme të të ushqyerit, por të kesh një ide të përafërt se sa energji digjet me stërvitje mund të jetë e dobishme: të dish, për shembull, se vrapimi 3 milje në 30 minuta mund të djegë (në varësi të shpejtësisë dhe peshës trupore) 300-400 kcal. Është gjithashtu e dobishme të dimë se sa kalori përmbajnë ushqimet ultra të përpunuara, në të cilat proceset kimike për të përmirësuar shijen, strukturën dhe pamjen i lënë ato me densitet kalorike tepër të lartë.

Sfida është që të mos ndihemi sikur po privohemi ose se po bëjmë “dietë”, gjë që lidhet me sakrificën dhe mospasjen e asaj që do të donim të kishim. Lexoni etiketat e paketave ushqimore – dhe nëse ka emra që nuk mund t’i shqiptoni, atëherë është më mirë t’i shmangni. Plotësoni dietën tuaj me drithëra, perime, fruta, arra dhe përbërës të papërpunuar.

Kini parasysh se sasia e kalorive që na duhen zvogëlohet me kalimin e moshës, kështu që në përgjithësi duhet të hamë më pak dhe të lëvizim më shumë ndërsa ne plakemi. Është fakt që nuk të pëlqen e di; por është një fakt shkencor.

Ne shpesh i drejtohemi ushqimit për rehati emocionale kur ndihemi të dobët, pothuajse si një antidepresant. Një qasje shumë më e mirë për të menaxhuar emocionet e ulëta është ushtrimi i përditshëm – duke përfituar nga “molekulat e shpresës” që muskujt sekretojnë kur përdoren  dhe mënyra më e lehtë është ta ndërtoni atë në jetën e përditshme. Një udhëtim me biçikletë për në punë. Një shëtitje në një dyqan lokal. Një klasë javore joga në park.

Përfitimet shëndetësore të një stili jetese aktive dhe një diete të ekuilibruar janë të qarta: ne jetojmë më gjatë, zvogëlojmë rrezikun e presionit të lartë të gjakut, diabetit, kancerit dhe goditjeve në tru dhe ruajmë pavarësinë tonë me plakjen.

Megjithatë, problemi me të gjitha këshillat e mësipërme është se ato i drejtohen njerëzve të pasur, të pasur me kohë, të cilët kanë gjerësinë e brezit për t’u përqëndruar në një dietë të mirë dhe aktivitet fizik pothuajse si një punë me kohë të plotë. Ekziston një lidhje e fortë socio-ekonomike midis indeksit të masës trupore (një metrikë e përafërt e peshës) dhe pasurisë: sa më i pasur të jesh, aq më lehtë është të jesh në një gamë të shëndetshme peshe. Problemi shtohet kur mungesa e zgjedhjes bllokon zakonet e pashëndetshme të të ngrënit që herët. Në Britani, fëmijët dërgohen në shkolla ku 75% e kalorive të tyre në drekë janë nga ushqimet ultra të përpunuara. Është e pamundur të flitet për dietë pa ngritur faktorët strukturorë që pengojnë zgjedhjen.

Por ka gjëra që individët mund të bëjnë ende për të zhvilluar një marrëdhënie të shëndetshme me ushqimin dhe stërvitjen. Në vend që të përpiqeni për “një trup plazhi” në kohë për pushimet tuaja të ardhshme buzë detit, po të vishni gjithçka që dëshironi në plazh, por të ndiheni të lumtur dhe mjaftueshëm të fortë për të bërë not ose një shëtitje të gjatë, ose për të luajtur futboll me fëmijët tuaj ose nipërit, ose thjesht uluni dhe lexoni një libër. Është një version funksional i imazhit të trupit për të na ndihmuar të jetojmë jetën tonë ashtu siç duam, në vend që të fiksohemi për një madhësi apo formë të caktuar./Përkthyer dhe përshtatur nga “The Guardian”-Limit.al