I biri i një roje bregdetare dhe shitës limonadash/ PROFIL-Si Erdogan u bë njeriu më i pushtetshëm në Turqi

TURQI–  Nga fillimet modeste, Rexhep Tajip Erdogan është rritur në një gjigant politik, duke udhëhequr Turqinë për 20 vjet dhe duke riformuar vendin e tij më shumë se çdo lider që nga Mustafa Kemal Ataturku, babai i nderuar i republikës moderne.

Pavarësisht se u godit nga një seri krizash, ai përsëri doli në krye në raundin e parë dhe të dytë të garës presidenciale të vitit 2023.

Kundërshtarët e tij ishin të bindur se mund ta mposhtnin. Kritikët fajësuan politikat e tij ekonomike joortodokse për përkeqësimin e krizës së kostos së jetesës në Turqi. Pasi i mbijetoi një përpjekjeje për grusht shteti në vitin 2016, ai e ktheu presidencën e tij në një rol ekzekutiv gjithnjë e më të fuqishëm dhe goditi kundërshtarët dhe mospajtimin e tij.

Fillimisht si kryeministër nga viti 2003 dhe më pas si president i zgjedhur drejtpërdrejt që nga viti 2014, Rexhep Tajip ka mbrojtur kauzat islamike dhe ka qenë i shpejtë për të manovruar opozitën politike.

Edhe pse ai është kreu i një vendi të NATO-s, ai e ka pozicionuar veten si ndërmjetës në luftën e Rusisë në Ukrainë dhe e ka mbajtur Suedinë në pritje në përpjekjen e saj për t’u bashkuar me aleancën mbrojtëse perëndimore. Diplomacia e tij ka ngacmuar aleatët në Evropë dhe më gjerë.

Ai e ka polarizuar vendin e tij, por presidenti Erdogan është një fitues i dëshmuar i zgjedhjeve. Mbështetësit e tij e quajnë reis – “shef”.

Ngritja në pushtet

I lindur në shkurt 1954, Rexhep Tajip Erdogan u rrit i biri i një roje bregdetare, në bregun e Detit të Zi të Turqisë. Kur ishte 13 vjeç, babai i tij vendosi të transferohej në Stamboll, me shpresën që t’u jepte pesë fëmijëve një edukim më të mirë.

Erdogan shiti simite me limonadë dhe susam për të fituar para shtesë. Ai ndoqi një shkollë islame dhe më vonë u diplomua në menaxhim nga Universiteti Marmara i Stambollit.

Në vitet 1970 dhe 80, ai ishte aktiv në qarqet islamike, duke iu bashkuar Partisë Pro-Islamike të Mirëqenies së Necmettin Erbakan. Ndërsa partia u rrit në popullaritet në vitet 1990, Erdogan u zgjodh si kandidati i saj për kryetar bashkie të Stambollit në 1994 dhe drejtoi qytetin për katër vitet e ardhshme.

Por mandati i tij mori fund kur u dënua për nxitje të urrejtjes racore për leximin publik të një poezie nacionaliste që përfshinte vargjet: “Xhamitë janë kazermat tona, kupolat janë helmetat tona, minaret bajonetat tona dhe besimtarët ushtarët tanë”.

Pasi kreu katër muaj burg, ai u kthye në politikë. Por partia e tij ishte ndaluar për shkeljen e parimeve strikte laike të shtetit modern turk. Në gusht 2001, ai themeloi një parti të re me rrënjë islamike me aleatin Abdullah Gul. Në vitin 2002, AKP fitoi shumicën në zgjedhjet parlamentare dhe vitin e ardhshëm Erdogan u emërua kryeministër. Ai mbetet kryetar i AKP-së ose Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim edhe sot e kësaj dite.

Dekada e parë në pushtet

Nga viti 2003, ai kaloi tre mandate si kryeministër, duke kryesuar në një periudhë të rritjes ekonomike dhe duke fituar vlerësime ndërkombëtare si reformator. Klasa e mesme u zgjerua dhe miliona njerëz dolën nga varfëria, pasi Erdogan u dha përparësi projekteve gjigante të infrastrukturës për të modernizuar Turqinë. Por kritikët paralajmëruan se ai po bëhej gjithnjë e më autokratik.

Erdogan kishte plane të mëdha për reformimin e postit, krijimin e një kushtetute të re që do të përfitonte të gjithë turqit dhe do ta vendoste vendin e tyre në mesin e 10 ekonomive më të mira të botës. Por në fillim të presidencës së tij, ai u përball me dy goditje në pushtetin e tij. Partia e tij humbi shumicën e saj në parlament për disa muaj në një votim të vitit 2015, dhe më pas muaj më vonë, në 2016, Turqia dëshmoi tentativën e parë të dhunshme të grushtit të shtetit për dekada.

Në orët e para të 16 korrikut, ai doli triumfues në aeroportin Ataturk të Stambollit, nën brohoritjet e mbështetësve. Pothuajse 300 civilë u vranë pasi ata bllokuan avancimin e puçistëve. Presidenti u shfaq në televizionin kombëtar dhe mblodhi mbështetësit në Stamboll, duke deklaruar se ai ishte “komandanti kryesor”

Në vitin 2017 ai fitoi referendum, duke i dhënë atij kompetenca gjithëpërfshirëse presidenciale, duke përfshirë të drejtën për të vendosur një gjendje të jashtëzakonshme dhe për të emëruar zyrtarë të lartë publikë, si dhe për të ndërhyrë në sistemin ligjor. Një vit më vonë, ai siguroi fitoren e plotë në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale.

Vota e tij kryesore qëndron në qytetet e vogla të Anadollit dhe zonat rurale, konservatore. Në vitin 2019, partia e tij humbi në tre qytetet më të mëdha – Stambollin; kryeqyteti, Ankara; dhe Izmirit. Humbja e kryebashkiakut të Stambollit nga Ekrem Imamoglu i partisë kryesore opozitare, Partia Popullore Republikane (CHP) ishte një goditje e hidhur për Erdogan, i cili ishte kryebashkiak i qytetit në vitet 1990. Ai kurrë nuk e pranoi rezultatin. Imamoglu ishte përpara presidentit në sondazhet e opinionit para se t’i ndalohej të kandidonte në zgjedhjet e majit. Presidenti dhe aleatët e tij u akuzuan për përdorimin e gjykatave për të skualifikuar kryebashkiakun popullor nga votimi.

Ashtu si udhëheqësit e mëparshëm turq, presidenti Erdogan ka goditur ashpër Partinë e jashtëligjshme të Punëtorëve të Kurdistanit (PKK). Edhe pse Turqia ka pranuar më shumë se 3.5 milionë refugjatë që ikin nga lufta civile siriane, Ankaraja ka nisur gjithashtu operacione kundër milicive kurde përtej kufijve, duke i larguar kurdët në Turqi. Erdogan ka mbajtur prej kohësh lidhje të ngushta me Vladimir Putinin e Rusisë dhe ka kërkuar një rol kyç si ndërmjetës në konfliktin në Ukrainë.

Pavarësisht se ishte lider i një shteti të NATO-s, ai bleu një sistem rus të mbrojtjes kundër raketave dhe zgjodhi Rusinë për të ndërtuar reaktorin e parë bërthamor të Turqisë. Përpara zgjedhjeve të vitit 2023, ai u përpoq të forconte kredencialet e tij me votuesit nacionalistë dhe konservatorë duke akuzuar Perëndimin se po lëvizte kundër tij.

“Kombi im do ta prishë këtë komplot,” pohoi ai, duke e përshkruar atë si një lloj pikë thyerjeje.
Ai e përfundoi fushatën e tij presidenciale 2023 me një vizitë në mauzoleumin e Adnan Menderes, kryeministrit të parë të zgjedhur në mënyrë demokratike të Turqisë, i cili u ekzekutua në vitin 1961 pas një grusht shteti ushtarak.
Mesazhi i tij: “Epoka e grushteve të shtetit dhe juntave ka përfunduar”./Përkthyer dhe përshatur nga BBC-Limit.al