Në ditët e sotme, ka shumë mënyra për t’u kujdesur për bukurinë dhe shëndetin tuaj, por indianët përpiqen të gjejnë burimin kryesor të të gjithëve, që përfshin problemet e tretjes, pasi problemet me stomakun mund të çojnë në shumë sëmundje të ndryshme, duke përfshirë problemet e lëkurës dhe të shpejtë plakjes.

Më poshtë do të gjeni 7 këshilla nga indianët.

Shmangni konsumimin e tepërt të ujit menjëherë pas ngrënies.

Ayurveda indiane sugjeron të mos pini ujë pak para dhe menjëherë pas vaktit. Kur pini ujë menjëherë përpara se të hani, mund të holloni lëngjet e stomakut që janë përgjegjëse për tretjen. Dhe nëse pini ujë menjëherë pas vaktit tuaj, mund të ndikojë drejtpërdrejt në gjendjen e ushqimit në stomak; dhe nëse tretja nuk është e mirë, mund të rezultojë negativisht tek lëkura dhe madje edhe në obezitet.

6 shije që duhen përfshirë në një dietë

Indianët rekomandojnë një vakt të ekuilibruar që përbëhet nga të 6 shijet, duke përfshirë të ëmblën, të kripurën, të thartën, të hidhurën, të athëtën dhe astringent. Mund të përmirësojë imunitetin tuaj.

Konsumoni çdo ditë një lugë ghee.

Toksinat janë shkaku i alergjive. Indianët sugjerojnë të konsumoni ghee që neutralizon shumicën e toksinave. Kështu që shtoni një lugë ghee në vaktin tuaj. Ghee nuk përmban të njëjtat nivele të proteinave të qumështit si gjalpi , kështu që njerëzit që nuk i tolerojnë produktet e qumështit mund ta provojnë këtë produkt.

Konsumoni xhenxhefil, qimnon dhe piper të zi për të luftuar alergjitë.

Erëzat ngrohëse përmirësojnë tretjen , sipas Ayurveda. Përveç kësaj, ato ndihmojnë në eliminimin e alergjive duke përmirësuar sistemin tuaj imunitar. Ju mund të shtoni xhenxhefil në çajin tuaj dhe ta pini çdo ditë për të mbështetur efektin.

Shmangni ushqimin e ftohtë.

Mjekët indianë rekomandojnë shmangien e ushqimeve të ndenjura, të ftohta dhe të përpunuara. Ato janë shumë më të vështira për t’u tretur dhe mund të çojnë në formimin e toksinave.

Shmangni konsumimin e gjizës gjatë natës.

Njerëzit me aciditet, refluks acidi ose dispepsi rekomandohet të shmangin kosin ose gjizën gjatë natës. Arsyeja është se mund të shkaktojë kapsllëk kur sistemi është gati për të fjetur . Është shumë mirë ta hani atë gjatë ditës.

Zgjohuni 2 orë para lindjes së diellit.

Mënyra më e thjeshtë për të bërë një jetë të shëndetshme, sipas mjekëve indianë, është të organizoni rutinën e duhur të përditshme . Ai përfshin zgjimin 2 orë para lindjes së diellit. Gjithashtu, duhet të hani në kohën e duhur dhe të flini në kohë.