Ballina Sport Haaland pranë rekordit absolut në Premier League, Chelsea nuk ngre krye, Bournemouth...

Haaland pranë rekordit absolut në Premier League, Chelsea nuk ngre krye, Bournemouth shokon Tottenham

Manchester City mori një fitore tepër të rëndësishme, në javën e 30-të të Premier League. ‘The Citizens’ mposhtën me rezultatin 3-1 Leicester-in. Gjithçka ishte e lehtë për skuadrën e Guardiolas, që vulosën takimin që në pjesën e parë. Stones zhbllokoi shifrat në ‘Etihad Stadium’ në minutën e 5-të, duke realizuar një gol mjaft të bukur.

Nuk mund të mungonte pa shënuar edhe Erling Haaland. Norvegjezi realizoi një dopietë në minutat 13 dhe 25. Me këtë dygolësh, 22-vjeçari barazon rekordin e Salah me 32 gola të shënuar në kampionatin anglez që në sezonin e tij të parë dhe 2 më pak se numri më i madh i golave që një lojtar ka shënuar përgjatë një sezoni, në historinë e elitës së futbollit anglez.

Iheanacho shënoi golin për miqtë, sa për statistikë, në minutën e 75-të.

MANCHESTER CITY-LEICESTER (VIDEO)

Chelsea nuk ngre krye as me Lampard në stol. Blutë e Londrës pësuas sërish disfatë, kësaj radhe nga Brighton. Gallagher shënoi golin e parë të sfidës, në minutën e 13-të. Skuadra e De Zerbit përmbysi gjithçka me Welbeck dhe Enciso. Chelsea nuk arrit të fitojë në kampionat prej 5 ndeshjes radhazi, duke numëruar 3 humbje dhe 2 barazime.

Ndërkohë edhe ekipi tjetër londinez i Tottenham pësoi disfatë në shtëpi nga Bournemouth. ‘Spurs-at’ u shokuan nga miqtë, duke u mundur me shifrat 2-3. Son shënoi golin e parë të takimit, në minutën e 14-të. Bournemouth surprizoi vendasit duke përmbysur gjithçka Vina e Solanke. Danjuma vendosi baraspeshën në të 88-ën, ndërsa në limite Ouattara shënoi golin e fitores për mysafirët, që largohen me 3 pikë nga Londra./Limit.al